Ovaj naziv baš lepo zvuči i daje neku novu – savremenu notu planiranju nastave. Nije nešto epohalno drugačiji od klasičnog planiranja, ali je po meni funkcionalniji i efikasniji. Uglavnom se odnosi na planiranje aktivno orijentisne nastave, odnosno nastave u kojima učenici imaju aktivnu ulogu na času. Kroz ove tekstove predstaviću neke elemente u planiranju nastave, koje imaju veliku ulogu u nastavnom procesu, a to su:
- Analiza uslova,
- Pedagoške namere,
- Značaj teme,
- Didaktička struktura nastavne oblasti – modula,
- Metodska razmišljanja,
- Plan toka časa,
- Nastavni materijal i sredstva
- Ciljevi nastave
Znači, da bi uspešno planirali (a kasnije videćemo i realizovali čas) potrebno je proći sve ove delove. Naravno ne planiramo svaki deo za svaki čas, neki delovi se planiraju za oblasti (module) a neki za čas ili dvočas, tročas … Ako svakom delu (fazi) pristupimo krajnje profesionalno, moći ćemo veoma lako voditi odeljenje (ili grupu) kroz gradivo. I to sa visokim kriterijumima. Cela snaga ovakvog planiranja je da akcenat stavimo na aktivnost učenika, a uglavnom kada njima damo nešto da rade (čitaj aktivno izučavaju) to se otegne ili skrati pa nam vreme predstvalja problem. E ako pravilno postavimo pripremu za čas toga neće biti i u svakom trenutku imamo materijala za dodatni rad.
Zašto naziv lepo zvuči? (znatiželjna sam)
Meni lepo zvuči … Berlin je grad u Nemačkoj koja ima mnogo bolji obrazovni sistem od nas.
DRAGI ZORANE, JOŠ OD SEPTEMBRA PIŠEM PRIPREME PO VAŠEM BERLINSKOM MODELU…NE SAMO JA VEĆ CELA MOJA ŠKOLA….SVAKI DAN ZA SVAKI ČAS…TAKO DA MI JE PISANJE PRIPREME NA SEMINARU BILO OLAKŠANJE