Tok obuke
Neki stručni pojam iz gradiva se ispisuje na sredini papira. Svako slovo postaje deo nekog drugog pojma na zadatu temu.
Nastavnik (ili neko od učenika) grupiše dobijene pojmove i ispisuje ih na flipchart-tabli. Na taj način dobije se tzv „zbirka pojmova“ o kojima će biti reči u okviru nastavne teme. Radi se samostalno.
Komentar
Učenici po pravilu vole ovu metodu jer im se čini da rade nešto neobavezno. Za izradu najčešće nije potrebno više od 5 minuta.
Kao polazni pojam ne mora se uvek koristiti stručni pojam; to može biti ime i prezime učenika, ime praznika (npr. nova godina, ili deda mraz)… Ono što je važno je da se slagalica popunjava pojmovima vezanim za zadatu nastavnu temu.
Materijali
papir, olovka, flomasteri, kartice, flipchart ili moderacijska tabla
Primeri
stručni pojam: obrada teksta
Upotreba
Ova metoda se može koristiti tokom faza informisanja. Pogodan je prilikom uvođenja u novu nastavnu oblast, kao i kod utvrđivanja.
napomena: ovaj tekst je preuzet sa materijala koji se koristi za seminar “Predmatna didaktika – računarstvo i informatika” a čiji su autori nastavnici foruma informatike u projektu GTZ-a – reforma stručnog obrazovanja.
Sve cestitke i pohvale za skup inovativnih sadrzaja na vasim stranama. Cesti smo gosti na njima i velika su nam pomoc u radu i planiranju. Aktiv uciteljica 4. razreda iz Arilja
Hvala koleginice,
uvek ste dobrodošli 🙂
Primetila sam da ucenici lakse pamte ako je gradivo prezentovano na nekonvencionalan nacin…Veoma nadahnuti tekstovi koji daju iskrice za ideje..I pitanjce, ima li neki clanak o mapi uma u nastavi? Hvala
Na ovom blogu nema takvih članaka, nisam ništa obradio. A inače nailazio sam na primenu mape uma u nastavi kod drugih kolega na blogovima. Prelistajte http://www.edublogodak.com možda tamo ima nešto.