Tok obuke
Na različitim mestima u jednoj prostoriji („stanicama“) nastavnik raspoređuje materijal, kao i zadatke vezane za taj materijal. Materijal je tako izabran da učenici bez stalne pomoći nastavnika mogu da ga obrade i da uče kroz otkrivanje. Stanice sadrže i materijal koji pruža mogućnost samostalne provere.
Učenici samostalno prolaze kroz stanice za učenje tokom zadatog vremena. Pri tome na svakoj stanici mogu sami da biraju obim i stepen težine svog rada, kao i da provere svoj napredak u učenju.
Ako je materijal za učenje poređan od jednostavnih zadataka ka složenijim, učenici će prolaziti kroz stanice određenim redosledom.
Komentar
Ovo je još jedna od metoda koja je pogodna za rad u odeljenjima sa učenicima koji imaju različito predznanje i sposobnosti. Kako se učenje odvija individualno, učenik brzinu učenja prilagođava svojim potrebama i mogućnostima. Učenici sami mogu proveriti svoje znanje bez pritiska koji obično imaju kod klasičnog ispitvanja.
Nastavnik priprema materijal koji će učenici koristiti, pa metoda spada u grupu metoda sa većim pripremama.
Ova metoda je posebno pogodna pri korišćenju računara u nastavi, jer se materijal za učenje može organizovati u elektronskom obliku tako da učenika na lak način vodi kroz temu, kao i da se pri njegovom kreiranju koriste različite aplikacije (materijal u obliku teksta, zvuka, slike, multimedijalni, testovi znanja izrađeni u Hot Potatoes-u…)
Materijali
Nastavni materijal i radni zadaci za učenike.
Ako se koristi računar u nastavi, potreban je instaliran odgovarajući softver (tekst procesor, internet pregledač, Hot Potatoes…)
Primeri
Primer slajda u PowerPoint-u koji je početna stanica u savladavanju nastavne teme „Formatiranje teksta u Word-u“. Svaka od stanica označena brojem predstavlja deo materijala za učenje, dok su stanice označene znakom ? mesta za proveru naučenog:
Upotreba
Ova metoda je pogodna za korišćenje u fazi usvajanja novih znanja. Motiviše učenike da efikasno i jednostavno usvajaju gradivo u toku časa.
napomena: ovaj tekst je preuzet sa materijala koji se koristi za seminar “Predmatna didaktika – računarstvo i informatika” a čiji su autori nastavnici foruma informatike u projektu GTZ-a – reforma stručnog obrazovanja.
Pingback: Seminar pa Nova godina - Škola bez zidova
veliko hvala svima koji ovo rade
molimo Vaas smo da nam date neke upute da ako imamo nešto slično damo da se objavi
neću se ljutiti ako to prvo prođe neki pregled „cencuru“
poz…
Metoda stanica je fenomenalna metoda. Nekoliko puta sam je primenila, a moze se primiti na svkom casu.
Volela bih da saznam nesto vise o ekspertskoj slagalici.