U razgovoru sa kolegama često nailazim na mišljenja da nije moguće na svim časovima primeniti aktivnu nastavu. A tek računare i internet …. Kada pokušavam to da objasnim odmah mi kažu: „Pa da ti si informatičar … tebi je sve moguće“ Dokle li bi stigao ovaj svet da samo informatičari koriste internet.
Sa zadovoljstvom bih ukinuo informatiku u srednjim školama (znam da će me sad kolege informatičari razapeti 🙂 ) ali mislim da je to jedini način da svi ostali nastavnici krenu da koriste internet i računare. Ovako kad imaju jednog „čoveka za sve“ razvoj je težak.
Ovo možda i nije najadekvatniji uvod, ali došao sam do časa svoje kolegenice Mirjane Spasić, koja je na svom času fizičkog vaspitanja uspela da spoji internet i fizičko. Ovde ću vam dati njenu pripremu i plan toka časa …. nadam se da će biti od koristi.
Znam da će sad mnogi reći … „pa da ali kod fizičkog je lako … ajd nađi za matematiku“ ….. valjda će mi neko poslati i to 🙂
Tema: ODBOJKA
Nastavna jedinica: Odbijanje lopte prstima
Cilj časa:
Proširiti znanje učenika o tehnici odbijanja lopte prstima, razviti interesovanje za samostalno usavršavanje
Obrazovni zadaci:
§ upoznavanje učenika sa sadržajem časa, osposobljavanje za snalaženje sa novijim načinom prezentacije-demonstracije tehnike u odbojci
§ snalaženje u interaktivnim i edukativnim video aktivnostima koje se nalaze na ovim sajtovima
Vaspitni zadaci:
§ razvijanje duha saradnje i spremnosti da se pomogne drugom
§ razvijanje takmičarskog duha kod učenika
§ podsticanje želje za otkrivanjem i saznavanjem
Specijalni zadaci:
§ korišćenje informacionih tehnologija
§ razvoj kritičkog i stvaralačkog mišljenja
Tip časa: Uvežbavanje gradiva i obrada novog gradiva
Nastavna metoda: Kombinovna-monološka, dijaloška, demonstrativna
Nastavni oblici: Individualni, rad u parovima, grupni rad
Nastavna sredstva: Računar, internet, video bim, odbojkaške lopte, mreža sa stalcima, strunjače
Korelacija: informatika, engleski jezik,
Plan izvođenja časa:
1) uvodno-pripremni deo časa 10 min.
2) glavni deo časa 20 min.
3) završni deo časa 10 min.
TOK ČASA | Nastavna
metoda |
Nastavni
oblik |
Nastavna sredstva | Napomena |
1) UVODNO PRIPREMNI DEO ČASA – 10 min
– Elementarna igra „Jurke“ u parovima – Kompleks statičkih dvostavnih vežbi,u parovima bez sprava i rekvizita prikaz je na linku u pdf formatu http://www.edu-soft.rs/cms/mestoZaUploadFajlove/vezbe_oblikovanja_tela_.pdf |
Kombinovana | U parovima | Kompjuter,internet, video bim, platno | U fiskulturnoj sali se realizuje čas
postavljeninformatičkom kabinetu ima 16 računara, tako da svaki učenik koristi po jedan |
2) GLAVNI DEO ČASA – 20 min
– Video film, demonstracija tehnike odbojkaško odbijanje prstima, prikaz na video bimu sa linkahttp://www.youtube.com/watch?v=j-Ddv2nZ0oY&feature=related – Praktična primena odbojkaške tehnike u parovima, sa i bez mreže – Video film, demonstracija odbojkaške tehnike, odbijanje lopte prstima unazad, prikaz video bim, sa linka http://www.youtube.com/watch?v=HA0aQ-7GJgg&feature=related – Praktična primena odbojkaške tehnike u grupama – Video film, demonstracija odbojkaške tehnike, odbijanje lopte prstima u skoku, prikaz video bim, sa linka http://www.youtube.com/watch?v=H8pRnr5xpBs&feature=related – Praktična primena odbojkaške tehnike, odbijanja lopte prstima u skoku |
Kombinovana | Individualni, u parovima ,timski rad | Kompjuter, internet, video bim, platno, odbojkaške lopte, mreža sa stalcima | |
3) ZAVRŠNI DEO ČASA – 10 min
– Vežbe opuštanja i istezanja, video film sa linka http://www.youtube.com/watch?v=ZopL5-P8zgs&feature=player_ – Praktična primena u toku filma |
Kombinovana | Individualni | Kompjuter,internet, video bim, platno |
Znam da će sad mnogi reći … “pa da ali kod fizičkog je lako … ajd nađi za matematiku” ….. valjda će mi neko poslati i to 🙂
c, c, c
Miro, ovo je super, svaka čast!
Ako vam treba primena kompjutera za matematiku konkretno, obratite se odeljenju III-1. Mi smo za to dobili lepe ocene!:)
Bravo Mirjana, svaka čast. Postidela si mnoge nastvanike svojim radom i zalaganjem u oblasti primene ICT-a u nastavi.
Samo tako nastavi.
Pozdrav, Marina
Hvala Biljo, Marina,
ovo je jedan od načina da se udružimo, kako bi samima sebi olakšali posao.
Pozdrav, Mirjana
Iako sam veliki pristalica kombinovanja tehnologije sa svim predmetima, smatram da još uvek lutamo u tome. No i to je bolje nego ne raditi i ne pokušavati ništa. Pozdravljam koleginicin trud i drago mi je što se okušala u nečemu ovakvom. No, smatram da se internet i tehnologija koriste onda kada nešto ne možemo da predstavimo drugim sredstvima. S jedne strane koleginica je odabrala nešto što je mogla i sama da pokaže, ALI s druge strane usporeni snimci su fantastična ideja. Takodje je plus što je učenicima ovo verovatno bio neobičan čas, a uz to sa njima dragim YoutTubeom pa gde ćete bolje. Inače, vezano za maločas spomenuta lutanja, tu bih stavio: rad na testu na kompjuteru (tu samo nastavnik ima dobit da lakše prikupi podatke, učenicima je test test, pogotovo ako su zadaci identični onima na papiru), prikaz puno teksta na slajdu, prezentacije sa puno efekata a malo sadržaja i efikasnosti itd.
Čestitam. Onaj ko je razumeo šta si htela da kažeš imaće dobru temu za razmišljanje. Možda je to samo početak jednog novog pravca u osavremenjavanju nastave fizičkog vaspitanja. Obogaćivanje predmeta. Ionako smo za razliku od drugih predmeta u ranom kamenom dobu po načinu rada sa decom. Još ako su kolege u aktivu „starog kova“, pa još ako se time hvale, misleći da im je to prednost od neprocenjive vrednosti, onda ovakav stil rada, kakav si ti prezentovala za njih je NEZAMISLIV…
P.S. … dok ne odu u penziju!!!
Cestitam koleginici. Verujem da i tzv. teze elemente, pa i vezbe ilustruje na ovakav nacin. Za ucenike, pogoto one koji ne uspevaju da se ukljuce u rad kada su nam (na primer) na redu elementi gimnastike, vrlo je bitno da vide, da znaju da nadju i informisu se o bogatstvu kretanja i vezbi. Velika je verovatnoca da ce pronaci nesto i ya sebe…
Svaki komentar je suvisan a posebno kada se uzme u obzir, vrijeme kada je cas realizovan – 2010. godine. Evo posle dvije godine a nakon dugo ocekivane internet konekcije, na samo pominjanje koriscenja interneta i konekcije sa nastavom i ucenicima, dobih crveni karton od direktora skole. Jedan igrac ne cini ekipu, tako da se nadam da ce ostali igraci ( kolege ), nastaviti igru i ipak na kraju pobijediti, da bi zajedno slavili. Kao epilog svega, ocekujem da se vrlo brzo konektujemo i sa direktorom, kako bi nasa zajednicka pedagoska misija, imala pravi smisao. Poz.
Odlična realizacija odlične ideje, svaka čast kreatoru!