Tokom 2003, 2004. godine, škola u kojoj radim nabavila je veoma kvalitetnu opremu za to vreme. Ulaskom u razne projekte uspeli smo da obezbedimo kvalitetnu opremu za naše učenike a i nastavnike. U početku se nisu često koristili laptopovi, projektori, digitalne kamere i ostale tehnološke inovacije, ali sada je to veoma često. Ali, kako je obrazovanje u velikoj krizi, para je sve manje …. ta oprema zastareva, ne stiže da se obnovi i danas je veoma teško da u školi pripremite i realizujete čas korišćenjem savremenih nastavnih sredstava. Jednostavno, nema se para ni za papir a kamoli za ostale sitnice.
Ne znam kakva je situacija u Srbiji i da li negde uopšte ima nekih statističkih podataka o opremljenosti škola (ako neko zna nek objavi ovde link), ali naišao sam na neke podatke vezane za SAD. Kod njih stvari stoje ovako:
- 85% škola u Americi ima multimedijalne računare. Ovaj podatak mi i ne govori da je to nešto puno. Mislim da je i u Srbiji sličan, ako ne i veći broj.
- prosečan broj učenika po jednom računaru je 24. Najbolji odnos je na Floridi 9:1 a najgori u Luizijani 63:1. Ne mogu ni da pretpostavim koliko je prosečno u Srbiji … kod mene u školi je 8:1
- 64% škola u Americi ima internet pristup, dok samo 14% učionica ima internet pristup. A samo u 4 države sve škole imaju pristup internetu: Delaver, Havai, Novi Meksiko i Južna Karolina.
- nešto više od 50% škola u Americi ima čitače CD-a. Pretpostavljam da im to i ne treba …. koriste druge medije za prenos podataka.
- 48% učionica ima projektore … ovo je fenomenalno !!!
- 28% učionica ima bele table
- 64% učionica poseduje digitalne kamere
- učenici koji koriste računare u školi svaki dan:
- 9% učenika 4. razreda
- 10% učenika 8. razreda
- 19% učenici 12. razreda
- učenici koji su rekli da nikad nisu koriostili računare u školi:
- 60% učenika 4. razreda
- 51% učenika 8. razreda
- 37% učenika 12. razreda
- 40% nastavnika koristi računare u nastavi čitanja, geografije i istorije za učenike 4. razreda
- za učenike 8. razreda 17% nastavnika koristi računare kao pomoć učenicima u čitanju, 33% za istoriju i 33% za geografiju
Ovo sve ne deluje previše savršeno. Nisu ovo neke brojke kojima se treba klanjati. Ipak, mislim da mi u Srbiji ne zaostajemo mnogo. Kakva uteha 🙂 Koliko – toliko, kod nas učenici imaju pristupa računarima, samo mislim da je kod nas korišćenje računara u nastavi od strane nastavnika veoma malo. Ali to je samo moje mišljenje. Koje je vaše?
Ove podakte sam preveo sa ovog linka: http://www.onlinecollegesanduniversities.net/technology-in-the-classroom/
A slike odavde:
Možda kasnim, ali… negde sa sajta ministarstva se može skinuti dokument „IKT u nastavi škola u Srbiji, pregled stanja, perspektive razvoja“ iz maja 2009. (Google-a se, proverila sam)
A ima i ovde: http://upissrbije.edu.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=53
Ukratko, ukoliko Vas mrzi, stanje je bilo ovakvo (ovo je deo iz moje analize tog istraživanja koju sam radila):
– Prosečno, škola ima 35,6 računara. Od tog broja, samo 45,65% se koristi u nastavi.
– U proseku, škola ima 2 računarska kabineta.
– Samo 35,39% škola ima kakvu-takvu računarsku mrežu u školi.
– Internet prezentaciju imaju 54,86% škola.
– Kada se preračuna, prosečna škola ima 655 učenika i 35,6 računara, što je 18 učenika po računaru. Kada se tome doda da nisu svi računari uključeni u nastavu, broj učenika po računaru raste na 34.
Izvinjavam se ako već imate podatke 🙂