Da li ste nastavnik 21. veka? Naravno da ne postoji standard u ovako fleksibilnom sistemu kao što je obrazovanje, ali ipak postoje neke sitnice koje razlikuju nastavnike. Uzmimo primer Walter Lewin-a, profesora fizike na MIT-u. Šta ovog „mladog“ profesora tera da radi ovo? Ipak nešto ima …
Na jednom „stranskom“ sajtu naišao sam na ovaj te(k)st o znakovima nastavnika za 21. vek. U ovom trenutku, u vremenu degradacije obrazovanja u Srbiji, štrajkova i ne divergentnog razmišljanja, proverite ove stavke. Pre čitanje i čekiranja postavite sebi cilj, npr. da ste zadovoljni ako ispunjavate ?? od 21. Pa zatim proverite. Ja čim ispunim sve ovo … bežim u penziju, pa makar to bilo i naredne godine. Pa krenimo:
- Zahtevate od svojih učenika da istražuju razne izvore za projekte na kojima rade, kao što su blogovi, potkastove, intervijui preko Skype-a,
- Vaši učenici rade na zajedničkim projektima … npr. sa učenicima iz drugih zemalja,
- Nedeljno informišete roditelje učenika preko vašeg bloga,
- Vaši učenici učestvuju na času, tvituju o pitanjima i odgovorima,
- Vaši učenici istražuju i kreiraju radove o kontraverznim temama, a vi to prenostite celom odeljenju preko video materijla,
- Pripremate materijal sa uputstvima preko video podkasta,
- Ispitujete učenike o karakterima istorijskih ličnoti, a oni kreiraju lažne profile tih istorijskih ličnosti na FaceBook-u,
- Vaši učenici zajedno kreiraju Vodič za učenike preko servisa Wiki,
- Delite svoje lekcije sa nastavnicima iz celog sveta,
- Vaš budžet za nastavu je mali ili nikakav, ali nema veze jer vi koristite besplatne resurse sa interneta,
- Shvatate važnost profesionalnog razvoja … čitate blogove, koristite društvene mreže, tvitujete o svom radu,
- Vodili ste svoje učenike do Kineskog zida … a nikada niste napustili učionicu,
- Vaši učenici dele svoje priče sa letovanja … preko online servisa za slike,
- Posetili ste Luvr (Louvre) a da niste potrošili ni dinara,
- Učite svoje učenike o sprečavanju nasilja, odnosno online nasilja,
- Tražite od učenika da uključe svoje mobilne telefone kad uđu na čas, a ne da ih isključe, jer će ih koristiti u nastavi,
- Tražite od učenika da sumira poslednje što ste odradili i da vam to pošalje na sms,
- Objavljujete radove svojih učenika celom svetu,
- Ispijate svoju jutarnju kafu … dok proveravate RSS,
- Čitate ovo !!!
- Širite dalje ovaj tekst, blog putem twitter-a, fb-a, email-a …
slika preuzeta odavde: http://library.thinkquest.org
Pingback: Tweets that mention 21 znak da ste nastavnik za 21. vek !!! - Škola bez zidova -- Topsy.com
Stiklirala sam r.b. 10 i 20!
Za sada…
Kolega, je l ovi gledali u tvoju sliku kad pisali tekst?
I ja cekirala 10 i 20.
E, to je prava reforma obrazovanja…znači prvo reformisati nastavnike pa onda ići dalje…sve drugo je besmisleno…SVAKA ČAST CIMERU, ZA OVAKO SJAJAN TEKST !!!
NEGO DA VIDIMO MI KOLIKO IMA TAKVIH NASTAVNIKA U KOLEKTIVU…I U OBRAZOVANJU UOPŠTE…KOJI SU SPREMNI DA SE STALNO „APDEJTUJU“ ? SVAKODNEVNO…POPUT NEKIH ANTIVIRUSNIH PROGRAMA…DA,DA, BAŠ TAKO…
Postoji li neki softver za kreiranje sadržaja sa testom koji se boduje, da mogu da se ugrade matematičke formule, a da može da eksportuje u .exe format ili neki drugi koji može samostalno da radi na računaru koji nije konektovan na Internet?
Paaa … ja ne znam za takav program 🙁
🙁 ponadala sam se….
…biće da ćemo morati da koristimo Internet… A neki softver sa prethodnim zahtevima, a da može na net? 🙂 Važne su mi matematičke formule… pisati ih u Word-u, slikati, konvertovati u .jpg, .png, ili .gif je jaaako naporno 🙁
A kako nastavnik za 21. vek može da pomogne ovde ?
http://www.youtube.com/watch?v=opB36bVcUMk
Može li škola za 21. vek da pomogne ?
Ima li uopšte pomoći ?
Haha, eh ovakvih nastavnika ce kod nas mozda biti krajem 21. veka, posto ja mislim da nisam ni jednog sreo a da ispunjava bar jedan od ovih kriterijuma. Doduse, skole su toliko siromasno opremljene, da i oni sa potencijalom nemaju sanse da se pokazu.
Ako dodam jos nekoliko, gadjace me neko mobilnim telefonom,lol… 😛
Bla bla truć, bla bla truć, bla bla truć…Kakve veze da li je neko od nas nastavnik za 21. vek ili nije nastavnik za 21.vek, kada smo uposleni u prosvetnom sistemu koji nije u 21. veku. Naime, baš nijedna od tačaka gore navedenih ni u jednom zakonu nije navedena kao bodovna lista po kojoj će neki nastavnik napredovati ili nazadovati u službi, ostati na poslu ili postati tehnološki višak. Na kraju krajeva, šta ima veze da li se neki nastavnik oseća da li je nastavnik za 21. vek ili nije…kad niko od njega ni ne zahteva da bude nastavnik za 21. vek. Baš niko-ni poslodavac, ni roditelji, ni učenici. Važno je da se tavrlja i da ponegde na nekom sajtu napišemo nešto o nastavnicima 21. veka pa ćemo svet slagati da smo u 21.veku…Malo sutra…
Da kolega u pravu ste. Mučno je to …. ali istinito.
Jedino nam ostaje da radimo kako treba i da učenicima pružimo znanje koje će im ostati i nadati se da će oni jednog dana postati drugačiji od nas i boriti se za svoja prava.
Ja sam štiklirala za sada 1, 10,11,15 i 20… i vidim da nedostaje – „Tražite da Vam učenici dostavljaju domaće zadatke preko e-maila“ (mada može da prođe pod brojem 17).. Nadam se da sam na dobrom putu.. 🙂 Drago mi je da mogu podeliti svoja iskustva, makar malo, jer u kolektivu niko nema „vremena“ za ovakvo „gubljenje vremena“ … Tačno je da naše školstvo kod nekih stvari ide unazad umesto unapred, ali – mislim da ima nastavnika koji će se svojski truditi osavremeniti svoj način predavanja.. Mi smo ti od kojih zavisi napredak prosvete… Samo se treba u kolektivu boriti da škola ide napred!!! Na zadovoljstvo naših učenika.. i nas samih!
bravo! Mislim da je korišćenje savremenih informativnih tehnologija imperativ razvoja (to je oblik reforme). Meni je takođe bilo u početku bilo teško, ali trudila sam se… Učila sam od sopstvene dece, kolega, učenika. Strašno je to da su kolege i kolginice i po 10 god mlađe, ostale iza mene. Na moje čuđenje još uvek ih ima koji ne koriste mail! Od Vas ću naučiti o korišćenju tviter-a! Od večeras krećem!
Mladi profesor Lewin???????? Rođen je 1936. god.(vidi spisak pokazatelja pod 1.)
Pred penzijom sam, informatički samouka , imejlovi sa učenicima, blog, FB, kursevi PIL-a , e-učenja…pratim Web konferencije… a u mojoj školi sam najstarija. Škola super opremljena što se tiče IT! Kolega informatičar ponudio npr.obuku za Exel,- javilo se nas petoro (od oko 60). Od mene upola mlađe kolege ne haju za 21. vek! Možda kasnije i nauče nešto- od đaka! Kad sam počinjala radnu karijeru imali smo internu televiziju u školi! Dakle, situacija je po svim elementima LOŠA, i to danas LOŠIJA nego ranije! NAŽALOST! Da dodam još ovo: nisu (samo) nastavnici krivi za sve to! Čak-najmanje!
Teško da će 21.vek, ako se sudi po ovome, stići u Srbiju!!!
Jedna stvar je nezainteresovanost profesora, pogotovu starijeg kova, koji se ne koriste računarom, ali i onih koje jednostavno mrzi da se trude i vole svoju kolotečinu, a drugo, mnogo veće pitanje je tehnička opremljenost škola, ili bolje reći neopremljenost!!! Multimedijalni kabineti, projektori, internet u svakoj učionici,… neće to biti skoro! Naravno, ne računam elitne škole i škole iz gradskog jezgra koje sve imaju na izvolte!
Pingback: Zašto Blog, twitter i facebook u nastavi - Škola bez zidova
1, 2, 4, 5, 6, ,9, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 21!
mozda bih dodala jos nesto, ali moja nauka je Matematika a ne Istorija ili Umetnost, pa nam kineski zid ili Luvr i nisu bas preko potrebni, za izucavanja na casu! Ali koristim neke druge dobrobiti interneta, ko sto su napr. Online Integrattor, Diferentiator i slicno… pozdrav svim entuzijastama
Odlično … ovo je super rezultat 🙂
.. a sam cin pravljenja laznih profila ne odobravam, makar i u edukativne svrhe! To je nemoralan postupak i ne treba ga podrzavati a jos manje uciti ucenike tako necemu!
Au kakvo je ovo lozenje. Gori ste od ucenika.
Daleko je sunce!
Većina mojih kolega ne zna napisati pripremu u e- formi, a ne mogu se ni ja pohvaliti da ispunjavam neke kriterije nastavnika za 21. vijek.
A sta je sa nastavom fizickog vaspitanja?
Pingback: 21 znak da ste nastavnik za 21. vek !!! – Škola bez zidova « Ош Бранко Радичевић – Неготин
Preporučujem: http://community.simplek12.com/scripts/student/webinars/view.asp?id=665
Sasvim ste u pravu.Biti kompetentan nastavnik je vrlo slozen i odgovoran posao,oduvijek,a posebno sada,kad treba „pripremiti ucenike da odgovore na izazove svijeta koji se mijenja brzo kao nikada do sada,da ih pripremimo na stvari koje sada ne postoje i za rjesavanje problema koji se jos nijesu pojavili.“Za dobrog nastavnika trebalo bi uvesti beneficirani radni staz,samo za DOBROG ,a valjda postoje oni koji ce procijeniti i identifikovati te ljude.I sama sam pred penzijom,ali se ne predajem:istrazujem,kombinujem… Ispunjavam tek nekoliko Vasih kriterija,ali brzo ucim.Pozdrav.Vrijeme je da se uozbiljimo.I ne samo MI.
Pingback: Наставник за XXI век | биологија за све
http://ucimozazivot.com/
Pingback: Blog, Twitter i Facebook u nastavi – seminar | Razbibriga